Obchody Nowego Roku są bardzo zróżnicowane w różnych krajach i kulturach. Nie wszystko to, co znamy z Polski wygląda tak samo w innych zakątkach świata. Niektóre dzieci otrzymują prezenty także w Nowy Rok, oczywiście nikt z najmłodszych nie ubolewa nad tym, że tuż po Bożym Narodzeniu ponownie mogą liczyć na upominki. W orientalnej Japonii jest to popularne święto, kiedy wszyscy obchodzą swoje urodziny! W Szkocji jest tzw. Hogmanay. W tym świątecznym dniu panuje zwyczaj odwiedzania przyjaciół i krewnych już tuż po północy w Sylwestra. Niebo rozświetlają fantazyjne fajerwerki, a w powietrzu da się słyszeć w wielu językach „szczęśliwego Nowego Roku!”.
Szukasz doświadczonego tłumacza do projektu, który startuje wraz z Nowym Rokiem? Skonsultuj swoją sprawę z profesjonalistami z renomowanego biura tłumaczeń i oddaj sprawę w zaufane ręce.
Poznajmy historię pierwszego dnia Nowego Roku
1 stycznia to początek nowego roku zgodnie z kalendarzem gregoriańskim (wprowadził go w 1582 roku papież Grzegorz XIII). Jest to stosunkowo nowoczesna praktyka. Pamiętajmy jednak, że Rzymianie już o wiele wcześniej zaczęli oznaczać początek roku cywilnego 1 stycznia w swoim kalendarzu.
Kalendarz gregoriański został przyjęty natychmiast w niektórych obszarach Europy, ale nie był używany w różnych krajach przez wiele wieków.
Trzeba jednak mieć świadomość, że nie wszystkie kultury podążają za tym kalendarzem w celebracji Sylwestra i Nowego Roku.
Nowy Rok w hinduskim, chińskim, koptyjskim, żydowskim, muzułmańskim kalendarzu różni się od kalendarza gregoriańskiego. Np. w 2019 roku:
- Chiński Nowy Rok przypadnie na wtorek 5 lutego,
- Rosz ha-Szana /Rosz Haszana /w Polsce znany także jako Święto Trąbek (żydowskie święto Nowego Roku) przypadnie na dni 30 września – 1 października,
- z kolei Nowy Rok Muzułmański wypadnie w sobotę 31 sierpnia.
Symbole Nowego Roku
Sylwester i Nowy Rok są symbolizowane na różne sposoby na całym świecie. Początek Nowego Roku pojawia się wraz z witającymi go dźwiękami muzyki, fajerwerkami, składaniem sobie noworocznych życzeń i szczerą radością w naszych sercach, a przede wszystkim pragnieniem, aby był to lepszy rok niż jego poprzednik. Nie może oczywiście zabraknąć szampana do wznoszenia noworocznych toastów.
A nastanie tego czasu to nie tylko mniej lub bardziej uroczyste przywitanie Nowego Roku, ale i dzień wolny od pracy, szkoły, studiów. Wiąże się także z odpoczynkiem, lenistwem i długim wylegiwaniem się w łóżku tuż po nocnym pożegnaniu Starego Roku i przywitaniu tego, który właśnie przychodzi.
Mają miejsca różne uroczystości – w niektórych miejscach odbywają się parady noworoczne, a niektóre z tych parad są transmitowane przez telewizję; nabożeństwa, odwiedza się krewnych i przyjaciół, wychodzi na noworoczny spacer, ogląda się film z paczką znajomych czy po prostu siada w fotelu i czyta ulubioną książkę.
Co też charakterystycznego dla tego okresu, symbolicznie zamyka i otwiera nowy rozdział w naszym życiu. Sprawia, że z nadzieją i wiarą, a także nowymi siłami możemy wyjść naprzeciw temu wszystkiemu, co czeka nas w najbliższych dwunastu miesiącach.
Wsłuchując się w przysłowia o Nowym Roku
Nowy Rok obecny jest także w polskich przysłowiach. „Jaki Nowy Rok, taki cały rok”, „jak Nowy Rok jasny i chłodny – cały roczek pogodny i płodny”, „Nowy Rok nastaje, każdemu ochoty dodaje” czy „minął wspaniały bal sylwestrowy, Nowy Rok budzi się z bólem głowy” to jedne z tych najbardziej znanych.
Jestem Krystian i pochodzę z małej miejscowości w zachodniej Polsce. Od 4 lat mieszkam i pracuję w Toruniu, który stał się moim drugim domem. Od dziecka uwielbiam czytać, a moją pasją jest język angielski. W swojej pracy zajmuję się pisaniem i korektą artykułów przeznaczonych do publikacji. Bardzo lubię swoją prace, która daje mi wiele radości i ogromne możliwości rozwoju. Stale czytam, dzięki czemu chętnie podzielę się z Wami moją wiedzą i spostrzeżeniami. Poza pracą lubię jogging, który uprawiam od 7 lat.