Tłumaczenie tekstów filozoficznych

Tłumaczenie tekstów filozoficznych nie jest łatwym zadaniem. Tematyka poruszana w filozofii traktuje o sprawach, których nie porusza się w codziennym życiu. Tłumaczenie tekstów filozoficznych wymaga od autora przekładu umiejętności “czytania między wierszami”. Sedno zawarte w treściach filozoficznych nie jest od razy widoczne. Dogłębna analiza jest konieczna, aby uzyskać prawidłowy przekład. Czasem tłumaczenia treści filozoficznych porównuje się do tłumaczenia tekstów literackich. Coś w tym jest. Filozofia, podobnie jak literatura czy teksty utworów muzycznych, nie jest dosłowna. Kto może wykonywać tłumaczenie tekstów filozoficznych? Jakie trudności towarzyszą podczas przekładu filozoficznego? Warto przyjrzeć się bliżej treściom filozoficznym, aby zrozumieć ich specyfikę.

Czy tłumaczenie tekstów filozoficznych jest trudne?

Teksty filozoficzne wymagają szczególnego traktowania. Ich tłumaczenie nie opiera się na dosłownym przekładaniu słów. W tym przypadku należy uwzględniać metaforyczność treści, jej semiotykę i cel, który towarzyszy w tekście. Wiele filozoficznych treści jest na pozór jasna i klarowna. Jednak dogłębne analizy pokazują, że jest w nich ukryte drugie sedno. I to właśnie ono powinno zostać odkryte przez tłumacza. Tylko pełne zrozumienie treści pozwoli uzyskać przekład, który będzie prawidłowy. Najważniejsze w tłumaczeniu tekstów filozoficznych jest umiejętne przekazanie tego, co w treści najważniejsze. Skupianie się jedynie na formie jest niewskazane. Tłumacz filozoficzny musi potrafić dojrzeć znaczenie słów i wyrażeń. Musi mieć świadomość z jakim tekstem pracuje i co może ukrywać się pod słowami.

Jakich tekstów dotyczą tłumaczenia filozoficzne?

Tłumaczeniom filozoficznym poddawane są różnego rodzaju teksty. Mogą być to książki, które poruszają tą tematykę. Niekoniecznie naukowe, ale również te, które sporo objętości poświęcają na filozoficzne rozmyślania czy dygresje. Nawet w literaturze pięknej, romansach czy dramatach, bohaterowie stają przed filozoficznymi zamyśleniami. Tłumacz musi odkryć te filozoficzne treści i uwzględnić ich znaczenie w przekładzie.

Publikacje naukowe to najczęściej tłumaczone teksty filozoficzne. Filozofia to nauka, która porusza sprawy związane z rozterkami, przemyśleniami i sposobem życia lub postępowania. Niektórzy porównują filozofie do religii. Takie treści wymagają specjalnego traktowania w procesie przekładu. Przetłumaczone prace naukowe muszą rzetelnie, ale także z uwzględnieniem stylu autora, przekazywać treści i ich sens.

Kto może tłumaczyć teksty filozoficzne?

Problematyka przekładu filozoficznego wymaga, aby ich wykonania podejmowali się tłumacze, którzy mają doświadczenie w tłumaczeniu tekstów filozoficznych. Profesjonalizm i ponadprzeciętna znajomość języków obcych to gwarancja prawidłowego przekładu.

Tłumacz specjalistyczny znający terminologię i problematykę, która jest poruszana w treściach filozoficznych, jest najlepszą opcją. Znajomość norm i wytycznych, które przyświecają przekładom filozoficznym jest konieczna do uzyskania bezbłędnego tłumaczenia. Autor przekładu z dziedziny filozofii, musi zwrócić szczególną uwagę na znaczenie treści, a nie tylko jej formę.

Gdzie znaleźć dobrego tłumacza filozoficznego? Ze względu, że na co dzień zapotrzebowanie na przekłady tego rodzaju jest niezbyt popularne wśród zwykłych klientów, na własna rękę ciężko znaleźć dobrego specjalistę. Warto sprawdzić ofertę biura tłumaczeń. Współpraca z różnymi tłumaczami daje większą szansę na odnalezienie właściwego fachowca.

Dla osób, które chcą zagłębić tajniki o tłumaczeniach treści filozoficznych, szczególnie polecana jest książka “Problematyka przekładu filozoficznego“. Autorka publikacji jest Barbara Brzezicka – ukończyła filologię romańską oraz filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. Przedstawia teksty teoretyczne, krytyczne i analityczne na temat tłumaczenia filozoficznego. Ze względów dydaktycznych na książkę powinni zwrócić szczególną uwagę studenci filozofii, kulturoznawstwa, filologii, neofilologii, lingwistyki stosowanej i translatoryki.

Czytaj również

Jaka jest praca tłumacza
Praca tłumacza

Jaka jest praca tłumacza?

W dzisiejszych czasach wydawać by się mogło, że zawód tłumacza przestał być potrzebny. W końcu coraz więcej z nas zna co najmniej jeden język obcy. Zatem w zasadzie, każdy z nas mógłby sam zajmować się przekładem. Okazuje się jednak, że nie ma nic bardziej błędnego niż właśnie takie myślenie. To, że wiele osób zna języki […]

Czytaj całość
Jak przetłumaczyć tekst
Praca tłumacza

Jak przetłumaczyć tekst?

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wie o tym każdy, kto choć raz był za granicą. Jednak czy zawsze trzeba znać języki obce, aby zrozumieć treść? Okazuje się, że dziś już nikt nie ma wymówki przed zagranicznym wyjazdem. Bo tak naprawdę nawet osoba, która słabiej zna język jest w stanie wiele tekstów przetłumaczyć. Choć niewiele […]

Czytaj całość
Praca tłumacza w wydawnictwie
Praca tłumacza

Reportaż polski w tłumaczeniach

Polskie słowo reportaż pochodzi od francuskiego reportage. Dziś trudno w to uwierzyć, ale reportaż dawniej określano określano “bękartem literatury pięknej i brukowej popołudniówki”. Pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Jest gatunkiem z pogranicza literatury faktu, publicystyki i literatury pięknej. Za jego prekursora uważany jest Egon Erwin Kisch, znany bardziej jako Szalejący Reporter. Z kolei […]

Czytaj całość