Stare księgi, dzięki którym można zyskać nadprzyrodzone moce

Od zarania dziejów ludzi na całym świecie, przedstawicieli wszystkich cywilizacji i kultur, pociągała tajemna wiedza dająca dostęp do nadprzyrodzonych mocy. Wyobraźnię poruszały ceremonie, które dawały władzę nad zmarłymi, przywracanie życia czy stawanie się niewidzialnym.

Jedni pragnęli dowiedzieć się, w jaki sposób mogą poznać przyszłość i tym samym zdobyć władzę, inni po prostu szukali sposobu na rozkochanie w sobie wybranej osoby. Te i wiele innych rzeczy odnajdujemy w wielu starych księgach i tekstach, które dzięki pracy tłumaczy do dziś dnia dla wielu zainteresowanych tymi tematami osób są niczym niesamowita i fascynująca przygoda.

Wkrocz do świata nadprzyrodzonych mocy

Papyri Graecae Magicae

Są to greckie magiczne papirusy, które powstały na przestrzeni od 100 roku p.n.e. do 400 roku n.e. Zawierają wiele magicznych zaklęć, formuł, hymnów, rytuałów i wróżb. O manuskryptach świat dowiedział się dopiero w 1700 roku – pierwsze papirusy z tej serii pojawiły się na rynku sztuki w Egipcie na początku XIX wieku.

Teksty pobudzały wyobraźnię m.in. ze względu na fakt, że znajdowały się w nich instrukcje opisujące, jak przywołać bezgłowego demona, otworzyć drzwi do podziemnego świata i uchronić się przed dzikimi zwierzętami. Niemniej jednym z najbardziej kuszących ze wszystkich wydaje się być „przepis” na zdobycie nadprzyrodzonego pomocnika, nieziemskiego bytu, który wykonuje twoje rozkazy.

Najczęściej spotykanymi zaklęciami w papirusach są zaklęcia wróżbiarskie – ceremonie, które oferują wizje przyszłości. Jeden z jego najbardziej znanych fragmentów zawiera instrukcje, jak przewidywać zbliżające się wydarzenia za pomocą „żelaznej lampki”, „ofiary kadzidła” oraz „nieuszkodzonego i czystego” dziecka.

Najsłynniejszą częścią tych tekstów stanowi liturgia Mitry (był bóstwem solarnym w mitologii indoirańskiej. Jego imię oznacza przysięgę, pakt, zgodę, przyjaźń, a w sanskrycie przyjaciela. W Persji bóg słońca i światłości, opiekun przysiąg i układów, patron wojowników i władców. W Grecji jego kult nabrał cech ezoterycznych) – ceremonia opisuje, jak przejść przez siedem wyższych płaszczyzn istnienia i komunikować się z bóstwem.

Picatrix

Picatrix to starożytny grymuar/grimoire astrologicznej magii (to podręcznik magii, zazwyczaj zawierający instrukcje, jak tworzyć magiczne przedmioty, tj. talizmany i amulety, jak wykonywać magiczne zaklęcia i wróżby oraz jak przywoływać nadprzyrodzone byty, tj. anioły, duchy i demony). Oryginalnie napisany w języku arabskim i zatytułowany Ghāyat al-Ḥakīm. Arabski tytuł tłumaczy się jako „cel mędrca”. Pochodzi z XI wieku i liczy aż 400 stron! Znajdziemy tu syntezę starszych prac dotyczących magii i astrologii.

Najbardziej znaczące nazwiska wśród jej badaczy uważają, że należy ją traktować jako podręcznik magii talizmanów. Inny sugerują, że trzeba ją traktować jako najbardziej szczegółową ekspozycję magii niebiańskiej w języku arabskim.

Praca składa się z sześciu ksiąg, które wykazują wyraźną nieobecność systematycznej ekspozycji. Punktem wyjścia dzieła jest jedność rzeczywistości podzielona na symetryczne i odpowiadające stopnie, płaszczyzny lub światy: rzeczywistość rozciągnięta między dwoma biegunami: pierwotny Bóg – źródło wszelkiego istnienia i człowiek – mikrokosmos, który swoją nauką przywraca rozproszenie do źródła, identyfikując i wykorzystując ich odpowiedniki.

Z języka arabskiego księgę przetłumaczono na hiszpański, a następnie na łaciński w XIII wieku, to właśnie w tym czasie otrzymała łaciński tytuł Picatrix, który czasem bywa utożsamiany z autorem skrywającym się za jej stworzeniem.

Znaleźć tam można zaklęcia mówiące o okultystycznej energii planet i gwiazd, które odpowiednio wykorzystane pomagają osiągnąć moc i oświecenie.

Wśród osób fascynujących się tymi tematami, zapewne najbardziej znana z nieprzyzwoitych magicznych przepisów. Te makabryczne i potencjalnie śmiertelne mikstury mają na celu wywołanie odmiennych stanów świadomości i doświadczeń poza ciałem. Wśród składników wymienia się tu np. krew, różne wydzieliny ciała i materię mózgu zmieszane z obfitymi ilościami roślin haszyszu, opium i tymi psychoaktywnymi. Księga podaje wiele receptur, m.in. jak zbudować zwierciadło, które daje władzę nad zmarłymi. Co trzeba zrobić? Śmiałek musi użyć szkodliwych oparów krwi, spermy, śliny, woskowiny, łez z oczu, kału i moczu. Brzmi strasznie, prawda…?

Większy Klucz Salomona

Klucz Salomona, Clavicula Salomonis, Clavis Salomonis – takimi nazwami bywa określana ta księga. Autorstwo tej księgi magicznej przypisuje się legendarnemu Salomonowi. Kopie tego dzieła pochodzą z epoki średniowiecza, a także czasów późniejszych.

Prawdopodobnie pochodzi z włoskiego renesansu z XIV lub XV wieku. Przedstawia typowy przykład magii tamtej epoki. Wiele takich grymuarów przypisywanych królowi Salomonowi zostało napisanych w tym czasie, ostatecznie pod wpływem wcześniejszych dzieł żydowskich kabalistów i arabskich alchemików. Te z kolei zawierały aspekty magii grecko-rzymskiej późnego antyku.

Istnieje kilka wersji Większego Klucza Salomona, w różnych tłumaczeniach, z różnicami od tych niewielkich do naprawdę znaczących. Pierwotny tekst był prawdopodobnie tekstem łacińskim lub włoskim pochodzącym z przełomu XIV lub XV wieku. Z kolei większość zachowanych manuskryptów pochodzi z końca XVI, XVII lub XVIII wieku. Istnieje również wczesny manuskrypt grecki datowany na XV wiek, który jest określany jako Magiczny Traktat o Salomonie.

Znajdziemy tu wiele treści opartych na tekstach talmudycznych i kabalistycznych. Podzielony na dwie księgi przedstawiające niezbędne rysunki, aby przygotować każdy magiczny przepis.

Podobnie jak w większości grymuarów średniowiecznych, wszystkie magiczne operacje są pozornie wykonywane przez moc Boga, do którego adresowane są inwokacje. Zanim zostanie przeprowadzony jakikolwiek rytuał, osoba pragnąca go przejść musi wyznać grzechy i oczyścić się od zła, powołując się na ochronę Boga.

Potrzebne są skomplikowane przygotowania, a każdy z licznych przedmiotów wykorzystywanych w rytuałach musi być zbudowany z odpowiednich materiałów uzyskanych w określony sposób, w odpowiednim czasie astrologicznym, oznaczonym określonym zestawem symboli magicznych i pobłogosławiony w konkretnych słowach. Szczegółowo przedstawione są wszystkie substancje potrzebne do magicznych rysunków i amuletów oraz środki do ich oczyszczenia i przygotowania. Wiele symboli zawiera tajemny okultystyczny alfabet Transitus Fluvii.

Księga Pierwsza zawiera zaklęcia, inwokacje i przekleństwa które mają pomóc przywoływać i ograniczać duchy zmarłych i demonów, a następnie móc zmusić je wykonania woli osoby, która je wywołuje. Opisuje również, jak znaleźć skradzione przedmioty, stać się niewidzialnym czy zyskać przychylność i miłość. Z kolei Księga Druga opisuje różne oczyszczenia, którym powinna poddać się osoba przechodząca rytuał. Podane jest tu również, jak należy się ubrać, w jaki sposób magiczne narzędzia powinny być konstruowane czy jakie ofiary ze zwierząt są oczekiwane przez duchy.

Zgodnie z mityczną historią tego dokumentu, zapisaną we wstępie, Salomon napisał książkę dla swego syna Roboama /Rechabeama i nakazał mu, aby ukrył ją w swoim grobie po jego śmierci. Po wielu latach została odkryta przez grupę babilońskich filozofów naprawiających grób Salomona.

Nikt nie potrafił zinterpretować tekstu, dopóki jeden z nich, Iohé Grevis, nie zasugerował, że powinni błagać Pana o zrozumienie. Wtedy miał ukazać się mu Anioł Pański i wydobyć z niego obietnicę, że zachowa tekst ukryty przed niegodnymi i niegodziwymi, po czym będzie mógł go odczytać wyraźnie. Iohé Grevis umieścił w księdze zaklęcie mówiące o tym, że niegodni, niemądrzy lub ci, którzy nie boją się Boga, nie osiągną pożądanego efektu z żadnego z zawartych w nim działań.

Księga Świętej Magii Abramelina Maga

Jest to grymuar przedstawiający historię egipskiego czarnoksiężnika o imieniu Abramelin, który uczył sztuki magii niemieckiego Żyda Abrahama.

Napisana w XV wieku jest jednym z najbardziej znanych tekstów mistycznych wszechczasów. To dzieło Abrahama von Wormsa, żydowskiego podróżnika, który rzekomo spotkał tajemniczego maga Abramelina podczas podróży, którą odbył do Egiptu. W zamian za 10 florenów i obietnicę pobożności, Abramelin ofiarował temu człowiekowi manuskrypt z magią, który następnie przekazał go swojemu synowi Lamechowi.

Rytuał Abramelina jest niezwykle długi. Składa się z 18 miesięcy modlitwy i oczyszczenia. Co więcej, zaleca się go tylko dla zdrowych mężczyzn w wieku od 25 do 50 lat. Kobiety ogólnie zniechęca się do jego przejścia, co ciekawe jako powód pada „ciekawość i miłość do rozmowy” przedstawicielek płci pięknej. Zaznacza jednak, że jest pewien wyjątek dla dziewic.

Jeśli spełni się wszystkie założenia rytuału i wypełni się je z niezachwianym oddaniem, w nagrodę nawiązuje się kontakt ze Świętym Aniołem Stróżem, który zapewnia bogactwo mocy.

Na co może liczyć wybraniec lub wybranka?

Wśród nadprzyrodzonych mocy są nekromancja, wróżenie, prekognicja, kontrola pogody, znajomość tajemnic, wizje przyszłości i zdolność do otwierania zamkniętych drzwi.

Książka opiera się głównie na mocy magicznych kwadratów, unikalnych słów ułożonych w układanki. Zawierają one właściwości mistyczne i okultystyczne, gdy są wypisane. Na przykład słowo „MILON” ujawnia sekrety przeszłości i przyszłości zapisane na pergaminie i umieszczone nad głową. Autor jednak ostrzega, że ​​niektóre magiczne kwadraty są zbyt groźne, by kiedykolwiek je wprowadzić.

Przypisuje się mu znaczącą rolę w rozwoju zachodniego okultyzmu. Książki, jako podstawy do stworzenia własnego systemu magii użył Edward Alexander Crowley, znany także jako Aleister Crowley – brytyjski okultysta, mistyk, szachista, alpinista i święty Gnostyckiego Kościoła Katolickiego. Twierdził, że po rozpoczęciu rytuału przeżył kilka nadprzyrodzonych zjawisk.

Czytaj również

Klauzula rodo do cv po angielsku
Ciekawostki

Klauzula RODO do CV po angielsku

Najważniejszym elementem każdego CV jest cenne doświadczenie. To sprawa oczywista. jednak równa ważna dziś jest odpowiednia zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Wydaje Ci się, że to prosta sprawa? Okazuje się, że właśnie nie. Bez niej nawet najlepszy życiorys może zostać odrzucony. Dlaczego klauzula RODO jest tak istotna? Czy zawsze musi znaleźć się w CV? Niestety […]

Czytaj całość
Ciekawostki

Lista świąt na Węgrzech

Węgrzy bardzo chętnie i często świętują z powodu różnych okazji, mając przy tym możliwość odpoczynku od pracy. Święta na Węgrzech stanowią bardzo ważną część rocznego kalendarza, a większość z nich dotyczy wydarzeń historycznych, które miały istotny wpływ na obecny kształt kraju. Każdego roku na Węgrzech odbywa się szereg świąt państwowych i wydarzeń specjalnych. Według Art. […]

Czytaj całość
Rynek tłumaczeń ma za co dziękować globalizacji
Ciekawostki Praca tłumacza

Jak obniżyć koszt tłumaczenia?

  Tłumaczenie to nie taka prosta sprawa jak może się wydawać. Choć wielu z nas uważa inaczej. Niektórym osobom wydaje się, że jest to praca łatwa i przyjemna. Zatem dlaczego jest tak droga? Okazuje się, że tłumaczenie to proces wymagający od tłumacza naprawdę wiele. I tu sama znajomość języka obcego to za mało. Gdyby tak […]

Czytaj całość