Podróżuj i mów w językach świata

Podróżuj i mów w językach świata

Nasz świat z dnia na dzień staje się coraz bardziej połączony, a nauka innego języka jest najlepszym sposobem na wzmocnienie tych relacji. Niezależnie od tego, czy planujesz podróżować w różne zakątki globu, czy po prostu zapragnąłeś nauczyć się nowego języka, jest to fantastyczny sposób na poszerzenie horyzontów, poznawanie innych krajów i ich kultur, a także lepsze zrozumienie własnej tożsamości. To także znakomita droga do odbycia wielu mniejszych i większych wędrówek po Europie i innych kontynentach.

Znajomość innych języków, to nie tylko i po prostu możliwość zrozumienia informacji na peronie gdzieś tam w Bogocie czy w odległym zakątku Rosji, ale wspaniała okazja do nawiązania znajomości z lokalną społecznością. Nie można też zapomnieć o tym, że osoby znające obce języki zazwyczaj mają szansę zwiedzać świat taniej, jadąc w miejsca, w które nie zapuszczają się zwykli turyści prowadzeni za rękę przez biuro podróży.

Świat wielu języków

Według danych Ethnologue w 2018 roku na Ziemi istnieje 7097 języków. Z czego większość to języki azjatyckie i europejskie.

Jeśli chodzi o dziesięć najczęściej używanych języków świata, liczby różnią się znacznie między źródłami. Posługując się informacjami zebranymi przez Ethnologue, chiński (wszystkie odmiany) jest zdecydowanie najbardziej używanym językiem na świecie z 1,28 mld osób, które każdego dnia się nim posługują. Obrazując to jeszcze bardziej, jest to aż ok. 16% światowej populacji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że chiński to tak naprawdę od 7 do 13 głównych grup regionalnych tego języka, a mandaryński jest tym, którego najczęściej się używa – 898 mln użytkowników.

Skoro chiński, a tak naprawdę cała grupa języków pod tą nazwą, jest bezkonkurencyjnym numerem jeden, kto znajduje się dalej?

Powszechnie używany w Ameryce Południowej, a także w Hiszpanii, hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem planety. Ethnologue podaje, że ma 437 mln użytkowników. Ze względu na swoją przeszłość kolonialną wykształcił wiele ciekawych i pięknych dialektów, które można usłyszeć podróżując w różne zakątki świata.

Kolejnym językiem, który można usłyszeć w wielu miejscach na naszej planecie jest angielski. Ethnologuje oszacował, że ma 372 mln użytkowników. Miejsce trzecie to silna pozycja, ale i zarazem dostrzegamy, że wcale cały świat nie mówi po angielsku, choć jest to niezwykle przydatny język w podróży.

Jako czwarty uplasował się arabski, łącznie ma ok. 295 mln użytkowników. Warto jednak podkreślić, że ma on wiele wariantów, niektórzy podają ich 19, z których najbardziej znany jest egipski arabski – 64,5 mln użytkowników, a następnie algierski arabski – 29,3 mln użytkowników.

Wyjeżdżasz do innego państwa i pilnie potrzebujesz wsparcia tłumacza w przekładzie różnego rodzaju dokumentów i innych niezbędnych ci materiałów? Najszybciej i najbezpieczniej szukać godnego zaufania specjalisty poprzez sieć kontaktów renomowanego biura tłumaczeń.

Kierunek – kraje chińskojęzyczne

Liczba użytkowników języka chińskiego szacowana jest przez Ethnologue na 1,284 mld osób.

Obecnie język chiński ma oficjalny status w pięciu krajach lub regionach:

 • W Chinach jedyny oficjalny język mandaryński,
 • w Singapurze jako mandaryński jest to jeden z czterech oficjalnych języków,
 • na Tajwanie jako mandaryński jest to język urzędowy obok tajwańskich języków Hakka i Formosan,
 • w Hongkongu i Makau jest to język urzędowy jako kantoński, obok odpowiednio angielskiego i portugalskiego,
 • oficjalny język w Szanghajskiej Organizacji Współpracy,
 • jeden z sześciu oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Język chiński, a tak naprawdę makrorodzina języków znana pod tą nazwą, obejmuje teren:

Chińskiej Republiki Ludowej:

 • Kontynentalne Chiny – 1,349,585,838,
 • Hong Kong – 7,182,724,
 • Makau /Makao – 631,000.

Mjanmy:

 • Kokang – 139,049,
 • We State – specjalny region 2 w Szan – 558,000.
 • Singapuru – 5,460,302,
 • Tajwanu – 23,299,716.

Przygoda z Chinami

Każdy, kto zdecyduje się spędzić wakacje w Chinach, będzie miał znakomitą okazję osłuchać się i ćwiczyć mówienie z rodzimymi użytkownikami tego języka. Na początku może być trudno, albo i jeszcze trudniej, ale frajda i efekty, które zobaczysz z czasem, są bezcenne. Poza tym, nie oszukujmy się. Nawet jeśli twój chiński jest podstawowy, ale komunikatywny, to niezwykle przydatna umiejętność podczas przemierzania Państwa Środka. A przyjemność z nawiązania znajomości z tutejszymi ludźmi, nie da się porównać z niczym innym!

Gdzie się wybrać? Oto kilka naszych sugestii.

Guilin

To widok, który po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Wyobraź sobie bujne zielone pola, posągowe góry pokryte smugami dymnej mgły i oszałamiająco złożone systemy jaskiń, które po prostu cię zadziwią. Jeśli kochasz dobrodziejstwa Matki Natury, to miejsce na pewno cię zachwyci.

Qingdao

To malownicze miasto portowe, które jest znane z warzenia piwa. Jest popularnym miejscem letnich podróży dla chińskich tubylców i zagranicznych gości. Dziedzictwo piwa w Qingdao datuje się na rok 1898, kiedy to Niemcy okupujący miasto utworzyli Browar Tsingtao i pozostawili po sobie spuściznę wiedzy i umiejętności, które pozwalają Chińczykom tworzyć lekki i rześki napój. Jeśli kochasz owoce morza, także pokochasz to miejsce.

W 2009 roku uznano je za najbardziej przyjazne miasto w Chinach. Lata są łagodne, a obfitość napoi zaspokoi pragnienie każdego z nas!

Harbin

Co tu robi Harbin? Być może niektórym obiła się o uszy ta nazwa. Przecież to miasto odnotowuje jedne z najniższych temperatur w Państwie Środka…? Zimą organizowany jest tutaj Międzynarodowy Festiwal Lodu i Śniegu Umieściliście je tutaj, ponieważ jesteśmy przekonani, że nie każdy z nas musi lubić podróżowanie w miejsca słynące z upałów. Jeśli chcesz poczuć się rześko, to idealny pomysł na letni wypoczynek w Chinach.

Hainan

Leży na południowym wybrzeżu Chin, a co bardziej ciekawe nazywane jest chińskimi Hawajami. Sanya, miasto na południu, oferuje dziewicze plaże i soczyste tropikalne krajobrazy. Od tanich hosteli po luksusowe hotele tuż przy plaży. Jest rajem na miły letni wypoczynek, i to niezależnie od twojej zasobności portfela.

Xi’an

Jeśli szukasz wakacyjnej przygody, lubisz adrenalinę i nietuzinkowe pomysły na wakacje, to miejsce jest na pewno dla ciebie!

To starożytne miasto w środkowych Chinach było niegdyś domem cesarzy i kupców na jedwabnej drodze i jest jednym z wielu wspaniałych miejsc dla chińskich miłośników historii. Dziś Xi’an to tętniące życiem miasto, które oferuje więcej niż światowej sławy wojowników z terakoty.

Znajduje się tu jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków pieszych na świecie. Hua Shan leży w paśmie gór Qin Ling i jest jedną z pięciu słynnych gór Chin. Rozklekotany drewniany szlak jest zawieszony 1000 metrów nad ziemią na pionowym urwisku, podtrzymywany przez niektóre rzadkie łańcuchy i gwoździe. Miłośnicy mocnych wrażeń na całym świecie przybywają tutaj, aby doświadczyć osławionego „spaceru na desce”. Tego nie da się zapomnieć!

Kierunek – kraje hiszpańskojęzyczne

Hiszpański można usłyszeć w wielu krajach, a wszystko za sprawą kolonialnej przeszłości Hiszpanii. Ethnologue szacuje, że na całym świecie posługuje się nim ok. 442 mln osób.

W tych krajach i na terytoriach hiszpański jest głównym lub najczęściej używanym językiem komunikacji większości populacji, oficjalne dokumenty są pisane głównie lub wyłącznie w tym języku, jest także tam nauczany w szkołach i wykorzystywany jako główny nośnik nauczania w ramach oficjalnego programu nauczania:

 • Meksyk – 120,286,655, odmiana meksykańska,
 • Kolumbia – 48,400,388, odmiana kolumbijska,
 • Hiszpania – 47,737,941, odmiana europejska,
 • Argentyna – 43,024,374, odmiana z terenu Rio de la Plata,
 • Peru – 30,147,935, odmiana peruwiańska,
 • Wenezuela – 28,868,486, odmiana wenezuelska,
 • Chile – 17,363,894, odmiana chilijska,
 • Ekwador – 15,654,411, odmiana ekwadorska,
 • Gwatemala – 14,647,083, odmiana gwatemalska,
 • Kuba – 11,047,251, odmiana kubańska,
 • Boliwia – 10,631,486, odmiana boliwijska,
 • Republika Dominikańska /Dominikana – 10,349,741, odmiana dominikańska,
 • Honduras – 8,598,561, odmiana honduraska,
 • Republika Paragwaju /Paragwaj – 6,703,860, odmiana paragwajska,
 • Salwador6,125,512, odmiana salwadorska,
 • Nikaragua5,848,641, odmiana nikaraguańska,
 • Kostaryka4,755,234, odmiana kostarykańska,
 • Portoryko – 3,620,897, odmiana portorykańska,
 • Republika Panamy /Panama3,608,431, odmiana z Panamy,
 • Wschodnia Republika Urugwaju, Urugwaj3,332,972, odmiana urugwajska,
 • Republika Gwinei Równikowej /Gwinea Równikowa1,722,254, odmiana z Gwinei Równikowej.

Choć nie jest to język urzędowy na poziomie krajowym, hiszpański jest regularnie używany przez znaczące populacje mniejszościowe w każdym z wymienionych krajów i terytoriów. W każdym z nich usługi publiczne i informacje są powszechnie dostępne w języku hiszpańskim, podobnie jak różne formy mediów drukowanych i tych elektronicznych:

 • Andora – 29,907,
 • Belize – 106,795,
 • Gibraltar – 23,857,
 • Stany Zjednoczone – 52,000,000.

Hiszpańska przygoda

Tyle krajów, tyle wspaniałych miejsc do odwiedzenia, a w każdym z nich znajomość hiszpańskiego sprawi, że będziesz mógł porozumieć się z lokalną ludnością. To coś bezcennego.

Z tak wielu perełek wybrać jedną, jest trudno, ale oto nasza propozycja na wakacyjną wędrówkę z hiszpańskim – Kolumbia.

Kierunek Kolumbia

To niesamowity kraj. Jest jednym z najbardziej zróżnicowanych państw na świecie, z dwoma oceanami, szeregiem klimatów, energicznymi miastami, zadziwiającą przyrodą i różnymi rzeczami do zrobienia, tj. chociażby spływy kajakowe, rafting, wspinaczka skałkowa, paralotniarstwo, surfing, nurkowanie, taniec i wiele innych.

Caño Cristales

To najpiękniejsza rzeka w Kolumbii i być może jedno z najbardziej dziewiczych naturalnych miejsc do odwiedzenia w tym państwie. Przez niektórych obszar, przez który biegnie, określany jest jako rajskie miejsce. Znajduje się w Parku Narodowym La Macarena w departamencie Meta we wschodniej części Kolumbii znanym jako The Plains.

Jest naturalnym cudem ze względu na wyjątkowe połączenie kolorów takich jak żółty, zielony, niebieski, czarny, a szczególnie czerwony kolor tworzony przez roślinę podwodną „Macarenia clavigera”.

W Caño Cristales można wędrować wzdłuż trzech odnóg rzeki, aby zobaczyć spektakularne kaskady, wodospady i naturalne baseny biegnące po starych skałach kanionu.

Park Tayrona

Narodowy Park Naturalny Tayrona to kolejne miejsce o ogromnej naturalnej urodzie, z dużą różnorodnością fauny i flory. Leży na karaibskim wybrzeżu w pobliżu Santa Marta. Jest domem najpiękniejszych plaż w kraju. Możesz spędzić dzień na wędrówce po ekosystemach i piaszczystych plażach, a także pływać lub ćwiczyć snorkeling na niektórych plażach, gdzie jest to bezpieczne.

Cartagena de Indias

Stolica departamentu Bolivar, znajduje się w środkowej części kolumbijskiego wybrzeża Karaibów. Uznana za miejsce światowego dziedzictwa w 1984 roku, a to ze względu na swoje historyczne znaczenie jako miasto portowe, a także imponujące fortyfikacje.

Było to jedno z pierwszych miast założonych w Ameryce Łacińskiej, więc jego kolorowe ulice pełne są historii. Architektura, miejsca historyczne, kolory, dźwięki, zapachy i atmosfera w otoczonym murem mieście są nie tylko inspirujące, ale wielu twierdzi, że razem tworzą one doskonałą atmosferę dla małego romansu.

Region kawowy

Zwany jest również Trójkątem Kawowym. Położony w sercu Andów, gdzie produkowana jest większość słynnej kawy kolumbijskiej. Panują tutaj wspaniałe warunki pogodowe nie tylko do uprawy najlepszej jakości kawy, ale także do uprawiania turystyki wiejskiej, w tym wizyt na farmach z kawą, aby dowiedzieć się o procesie produkcji kawy, pieszych wycieczkach w parkach przyrody lub zwiedzania tradycyjnych miast.

Villa de Leyva

Ta zamrożona w czasie wioska kolonialna w Boyaca sprawi, że poczujesz się jakbyś został przeniesiony z powrotem do czasów kolonialnych. Jego główny plac otoczony jest wspaniałymi budowlami kolonialnymi i pięknym kościołem parafialnym, powierzchnia placu wynosi około 14000 metrów kwadratowych i jest uważana za największy plac w Kolumbii.

W pobliżu można również odwiedzić Park Archeologiczny Moniquira, znany również jako „El Infiernito”. Jest to prekolumbijskie stanowisko archeologiczne. Składa się z kilku robót ziemnych otaczających ustawienie menhirów (pionowe stojące kamienie), znajduje się tu również kilka kurhanów pogrzebowych. Miejsce to było centrum obrzędów religijnych i duchowych rytuałów oczyszczających, a także służyło jako szczątkowe obserwatorium astronomiczne

Bogota

Historyczne centrum Bogoty to niesamowite miejsce na wycieczkę. Wiele ulic wciąż zachowuje swój urok kolonialny i dość często znajdziesz tablice przypominające, że idziesz tymi samymi uliczkami co Antonio Nariño, pierwszy wiceprezydent Kolumbii lub Policarpa, sławny kolonialny i rewolucyjny męczennik.

W historycznym centrum Bogoty, na jednym z kultowych szczytów górskich Cerro Monserrate, można wypić filiżankę słynnej na cały świat kolumbijskiej kawy. Możesz także zajrzeć do Museo de Oro (Gold Museum), w którym znajduje się największa kolekcja prehistorycznych dzieł ze złora na świecie. Będąc w historycznym centrum Bogoty, warto zajrzeć do centralnego placu Plaza de Bolívar i słynnej zabytkowej dzielnicy La Candelaria.

Czytaj również

Klauzula rodo do cv po angielsku
Ciekawostki

Klauzula RODO do CV po angielsku

Najważniejszym elementem każdego CV jest cenne doświadczenie. To sprawa oczywista. jednak równa ważna dziś jest odpowiednia zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Wydaje Ci się, że to prosta sprawa? Okazuje się, że właśnie nie. Bez niej nawet najlepszy życiorys może zostać odrzucony. Dlaczego klauzula RODO jest tak istotna? Czy zawsze musi znaleźć się w CV? Niestety […]

Czytaj całość
Ciekawostki

Lista świąt na Węgrzech

Węgrzy bardzo chętnie i często świętują z powodu różnych okazji, mając przy tym możliwość odpoczynku od pracy. Święta na Węgrzech stanowią bardzo ważną część rocznego kalendarza, a większość z nich dotyczy wydarzeń historycznych, które miały istotny wpływ na obecny kształt kraju. Każdego roku na Węgrzech odbywa się szereg świąt państwowych i wydarzeń specjalnych. Według Art. […]

Czytaj całość
Rynek tłumaczeń ma za co dziękować globalizacji
Ciekawostki Praca tłumacza

Jak obniżyć koszt tłumaczenia?

  Tłumaczenie to nie taka prosta sprawa jak może się wydawać. Choć wielu z nas uważa inaczej. Niektórym osobom wydaje się, że jest to praca łatwa i przyjemna. Zatem dlaczego jest tak droga? Okazuje się, że tłumaczenie to proces wymagający od tłumacza naprawdę wiele. I tu sama znajomość języka obcego to za mało. Gdyby tak […]

Czytaj całość