Pisarze, którzy dorobili się milionów

Pisarze, którzy dorobili się milionów

 

Jeden z najbardziej znanych pisarzy, Haruki Murakami, twierdzi, że „z pisaniem jest tak, że albo ma się wrodzony talent, albo człowiek desperacko się stara i w końcu się nauczy. Nie ma innej możliwości”.

A jak jest z tworzeniem książek, które sprzedają się niczym świeże bułeczki i gromadzą na kontach ich autorów miliony dolarów? Czy istnieje jakiś przepis na sukces w branży ludzi pióra?

A może wszystko to kwestia odpowiedniej promocji, albo zwykłego przypadku? Jedno jest pewne, ilu jest twórców, tyle różnych odpowiedzi i dróg prowadzących do dorobienia się fortuny. Oto najbogatsi pisarze!

Niewiarygodnie bogaci pisarze

Ray Bradbury, autor słynnych „Kronik Marsjańskich”, mawiał, że „dobrzy pisarze często chwytają życie. Średni przesuwają po nim ręką. Źli gwałcą je i zostawiają padlinę”. Ale jak sprawa wygląda z tymi, których nazywa się bestsellerowymi? Bo przecież w tym przypadku chodzi o stworzenie historii, która sprzeda się milionom ludzi na świecie…

Jesteście ciekawi, kto w 2017 roku znalazł się na liście najlepiej zarabiających autorów Forbesa? Oto milionerzy, którzy na co dzień siedzą przed komputerami, maszynami do pisania lub notatnikami.

  1. J.K. Rowling – Wielka Brytania, 95 mln USD,

  2. James Patterson – Stany Zjednoczone, 87 mln USD,

  3. Jeff Kinney – Stany Zjednoczone, 21 mln USD,

  4. Dan Brown – Stany Zjednoczone, 20 mln USD,

  5. Stephen King – Stany Zjednoczone, 15 mln USD,

  6. John Grisham – Stany Zjednoczone, 14 mln USD razem z Norą Roberts – Stany Zjednoczone, 14 mln USD,

  7. Paul Hawkins – Wielka Brytania, 13 mln USD,

  8. E.L. James – Wielka Brytania, 11,5 mln USD,

  9. Danielle Steel – Stany Zjednoczne, 11 mln USD razem z Rick Riordan – Stany Zjednoczone, 11 mln USD.

Patrząc na powyższe zestawienie przychodzi nam refleksja, że jeśli piszesz i chcesz odnieść światowy sukces komercyjny powinieneś mieszkać w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. Pisarze pochodzący lub tworzący w tych krajach zdominowali listę Forbesa i to na ich konta wpłynęło najwięcej pieniędzy!

Harry Potter” przepustką do bycia jedną z najbardziej znanych i najbogatszych pisarek na naszym globie

Bo widzisz, Harry, to nasze wybory ukazują, kim naprawdę jesteśmy, o wiele bardziej niż nasze zdolności.

(J.K. Rowling, „Harry Potter i Komnata Tajemnic”).

Samotna matka, która została miliarderką, i to nie zajmując się żadnym intratnym biznesem, a tworząc książki. J.K. Rowling jest świetnym przykładem na to, że w życiu wszystko jest możliwe. Kobieta, która nie miała nic stała się jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie. A wszystko za sprawą małego czarodzieja, Harry’ego, który dał jej sławę i pieniądze, o których inni pisarze mogą tylko marzyć.

Joanne Rowling urodziła się 31 lipca 1965 roku w Yate General Hospital niedaleko Bristolu Dorastała w Gloucestershire w Anglii oraz w Chepstow w Gwent w południowo-wschodniej Walii.

Od dzieciństwa J.K. uwielbiała czytać, a szczególnie upodobała sobie książki fantasy, które czytali jej rodzice. Zaczęła tworzyć własne historie i tak napisała swoją pierwszą historię, miała wówczas sześć lat.

W 1986 roku ukończyła University of Exter. Od tego czasu pracowała na różnych stanowiskach, ale zaledwie siedem lat później skończyła jako bezrobotna i samotna matka bez źródła dochodów, czasami nawet głodna szła spać. Jakby problemów było mało w jej życiu, pierwsze małżeństwo zakończyło się rozpadem i zdiagnozowano u niej kliniczną depresję. Była w tak ciężkim stanie, że przyznała się otwarcie do tego, że rozważała samobójstwo. Później opisuje swoją porażkę jako wyzwalającą, mogła wreszcie skupić się na tym, co było dla niej najważniejsze, na pisaniu.

Harry Potter po raz pierwszy pojawił się w jej głowie w 1990 roku. Siedziała właśnie w spóźnionym pociągu z Manchesteru do Londynu. W ciągu następnych pięciu lat zaczęła opracowywać wszystkie siedem książek z serii. Pisała głównie w kawiarniach i stopniowo stworzyła masę notatek, z których wiele zostało naszkicowanych na dziwnych skrawkach papieru.

Książkę po raz pierwszy wydało wydawnictwo Bloomsbury Children’s Books w 1997 roku. Autorka wspomina początkową zaliczkę 2500 funtów otrzymaną za pierwszą część o Harrym – doświadczonej ciężko przez życie kobiecie, która nie miała, co włożyć do garnka, wydawało się, że to być fortuną.

W 2001 roku doszło do sfilmowania pierwszej części opowieści o Harrym Potterze. W późniejszym czasie wejścia na wielki kinowy ekran doczekały się wszystkie części historii o małym czarodzieju.

J.K. Rowling jest pierwszą osobą, która stała się miliarderem pisząc książki, ale straciła status miliardera, ponieważ dużą część zarobionych pieniędzy przekazała na cele charytatywne. Oszacowano, że tylko w 2012 roku przekazała potrzebującym 160 mln USD.

Kiedyś powiedziała: „Masz moralną odpowiedzialność, gdy otrzymujesz znacznie więcej, niż potrzebujesz, by robić mądre rzeczy i inteligentnie się udzielać”.

Oprócz serii o Harrym Potterze i innych książek związanych z jego postacią wydała także m.in. „Trafny wybór” oraz serię o tytule Cormoran Strike.

Król grozy i horrorów

Najstraszniejsza jest zawsze chwila przed początkiem. Potem może być już tylko lepiej.

(Stephen King, „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”)

Przenosimy się do nazwiska widniejącego pod numerem piątym, czyli do Stephena Kinga, autora, który cieszy się dużą popularnością nie tylko na świecie, ale także w Polsce. A trudno go nie polubić. Tworzy nie tylko tzw. kingowskie, opasłe tomy historii, w których próbuje nas przestraszyć, to także niezrównany gawędziarz. Kto miał okazję przeczytać jego teksty o nim samym, pisaniu i życiu, ten na pewno zauważył, że Amerykanin ma niesamowity dystans do siebie i umiejętność opowiadania z wielką pasją i lekkością, o tym wszystkim, co go w życiu kręci.

Nie ma też, co się oszukiwać. Jest jednym z najbardziej płodnych i odnoszących sukcesy powieściopisarzy. Wydał wiele bestsellerów tj. „Carrie”, „Lśnienie”, „Coś”, „Miasteczko Salem” czy „Mroczna Wieża”. Jego książki były liczniej i częściej adaptowane na potrzeby wielkiego kina niż tytuły jakiegokolwiek innego pisarza.

Urodził się 21 września 1947 roku. w Portland w stanie Maine. Ukończył University of Maine, a później pracował jako nauczyciel, jednocześnie cały czas tworząc swoją tożsamość jako pisarza. Po opublikowaniu pracy pod pseudonimem Richard Bachman, pierwsza powieść grozy Kinga, „Carrie”, odniosła ogromny sukces. Z biegiem lat stał się pisarzem znanym z tworzenia opowieści, które odnoszą sukcesy komercyjne, a także zdobywają uznanie krytyków, a przede wszystkim cieszą się wielkim uznaniem wśród czytelników.

Był rok 1973. Stephen King sprzedał swoją pierwszą powieść, „Carrie”. Jak zapewne większość osób kojarzy, jest to opowieść o udręczonej nastolatce, która mści się na rówieśnikach. Tytuł się ogromnym sukcesem po opublikowaniu w następnym roku. Był to niezwykle ważny czas w życiu pisarza, bowiem lata biedy i wyrzeczeń sprawiały, że chwilami było mu niezwykle ciężko. Ten pierwszy sukces pozwolił mu poświęcić się pisaniu w pełnym wymiarze godzin. Nie trzeba było długo czekać, aby kingowska postać Carrie pojawiła się na wielkim ekranie. Pisał dalej, intensywnie i z znanym mu uporem. W niedługim czasie ukazały się m.in. „Miasteczko Salem” (1975), „Lśnienie” (1977) czy „Coś” (1986).

Jedną z najbardziej znanych adaptacji filmowych kingowskich dzieł jest „Lśnienie” w reżyserii Stanleya Kubicka. Film pojawił się w kinach w 1980 roku. W roli głównej można było zobaczyć genialnego Jacka Nicholsona. Dziś jest to jeden z klasyków z gatunku thrillera grozy.

To także pisarz znany z narzucania sobie dziennego limitu słów. Twierdzi, że pisze nawet w urodziny. Jego zawrotne tempo sprawia, że na przestrzeni lat słynął z tego, że publikował nawet kilka książek rocznie.

Prywatnie mieszka na Florydzie, ma żonę Tabithę i trójkę dzieci, córkę i dwóch synów. Joseph Hillstorm King publikuje pod pseudonimem Joe Hill i jest chwalonym pisarzem horroru, a drugi Owen King opublikował 2 zbiory opowiadań i dwie powieści grozy.

Jak się pisze romans?

(…) trzeba w życiu umieć podjąć ryzyko i korzystać z okazji.

(Daniele Steel, „Siostry”)

Danielle Fernandes Dominique Schuelein Steel urodziła się 14 sierpnia 1947 roku, ale bardziej znana jako Danielle Steele. Jej romanse uznawane są za bezprecedensowy komercyjny sukces wszechczasów.

Zanim mogła pozwolić sobie na poświęcenie całego czasu pisarstwu, pracowała na stanowisku PR-owym. Zajmowała się tworzeniem innowacyjnych kampanii PR i imprez hostingowych dla klientów.

W 1973 roku ukazała się jej pierwsza powieść. Kiedy pracowała w agencji reklamowej opublikowała również kilka wierszy, które ukazały się drukiem w pismach dla kobiet.

Jej pierwszy komercyjny bestseller „Obietnica” pojawił się na półkach księgarni w 1978 roku. Od tego czasu napisała ponad 120 książek i kilkunaście książek dla dzieci.

Książki Steel są kochane przez kobiety na całym świecie za to, że ich autorka przemyca zawsze w nich element romantyczności.

Danielle Steel urodziła się w Nowym Jorku. Jej ojciec nazywał się John Schulein-Steel, był potomkiem założycieli i twórców piwa Löwenbräu, a jej matką była Norma da Câmara Stone dos Reis, córka portugalskiego dyplomaty. Część swojego dzieciństwa spędziła we Francji, gdzie od bardzo młodego wieku pozwalano jej uczestniczyć w przyjęciach rodziców, co dało jej możliwość obserwowania lekkomyślnych nawyków i stylów życia bogatych rodzin.

Stal zaczęła pisać historie, gdy była dzieckiem. Ukończyła Lycee Francais de New York w 1963 roku. Studiowała literaturę i projektowanie mody początkowo w Parson School of Design w 1963 roku, a później na New York University w latach 1963-1967.

Szacuje się, że sprzedała ponad 600 mln egzemplarzy książek w ponad 69 krajach.

Prywatnie matka dziewięciorga dzieci i założycielka dwóch fundacji charytatywnych – działa na rzecz dzieci upośledzonych i osób bezdomnych.

Czytaj również

Klauzula rodo do cv po angielsku
Ciekawostki

Klauzula RODO do CV po angielsku

Najważniejszym elementem każdego CV jest cenne doświadczenie. To sprawa oczywista. jednak równa ważna dziś jest odpowiednia zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Wydaje Ci się, że to prosta sprawa? Okazuje się, że właśnie nie. Bez niej nawet najlepszy życiorys może zostać odrzucony. Dlaczego klauzula RODO jest tak istotna? Czy zawsze musi znaleźć się w CV? Niestety […]

Czytaj całość
Ciekawostki

Lista świąt na Węgrzech

Węgrzy bardzo chętnie i często świętują z powodu różnych okazji, mając przy tym możliwość odpoczynku od pracy. Święta na Węgrzech stanowią bardzo ważną część rocznego kalendarza, a większość z nich dotyczy wydarzeń historycznych, które miały istotny wpływ na obecny kształt kraju. Każdego roku na Węgrzech odbywa się szereg świąt państwowych i wydarzeń specjalnych. Według Art. […]

Czytaj całość
Rynek tłumaczeń ma za co dziękować globalizacji
Ciekawostki Praca tłumacza

Jak obniżyć koszt tłumaczenia?

  Tłumaczenie to nie taka prosta sprawa jak może się wydawać. Choć wielu z nas uważa inaczej. Niektórym osobom wydaje się, że jest to praca łatwa i przyjemna. Zatem dlaczego jest tak droga? Okazuje się, że tłumaczenie to proces wymagający od tłumacza naprawdę wiele. I tu sama znajomość języka obcego to za mało. Gdyby tak […]

Czytaj całość