Kim są najbogatsi ludzie na Ziemi?

Kim są najbogatsi ludzie na Ziemi

Na najnowszej liście Forbesa najbogatszych ludzi świata 2018 znalazła się rekordowa liczba 2,208 miliarderów, których łączną wartość wyceniono na 9,1 biliona USD. Znajdziemy tam przedstawicieli 72, najwięcej z nich podłodzi ze Stanów Zjednoczonych i Chin. Po raz pierwszy w rankingu znalazło się 6 Polaków, a także reprezentanci z Węgier i Zimbabwe.

259 osób zadebiutowało w tym gronie. Zwycięzca tegorocznego zestawienia, Jeff Bezos, jako pierwszy przekroczył granicę 100 mld USD.

A co jeszcze ciekawsze, budowanie swojego imperium zaczynał od sprzedaży książek w sieci… Każdy z nas zna Amazona!

Niemożliwie bogaci

Nie martwi mnie ktoś, kto oferuje ceny o 5% niższe. Niepokoi mnie ktoś, kto może zaoferować lepsze doznania dla klienta.

(Jeff Bezos)

Jeff Bezos, numer 1. w najnowszym rankingu Forbesa w ubiegłym roku znajdował się na 3. pozycji. W ciągu roku powiększył majątek o 39,2 mld USD. W 2018 roku wyceniono go na łączną wartość ok. 112 mld USD. Największą część jego majątku stanowi 16% akcji Amazona, który założył w 1994 roku. W 2013 roku kupił „The Washington Post”, najstarszy i zarazem największy dziennik w Waszyngtonie. A z zamiłowań do astronautyki, które zrodziły się w jego głowie jeszcze w dzieciństwie, założył firmę The Origin.

Wychodząc na pozycję lidera listy Forbes 2018 Bezos zepchnął z 1. miejsca Billa Gatesa, który przez wiele lat wygrywał ten ranking. Majątek twórcy Microsoftu oszacowano na 90 mld USD. W ciągu roku powiększył swoją wartość o 4 mld USD.

3. miejsce należy do Warrena Buffeta, znanego inwestora giełdowego. Wyceniono go na 84 mld USD, w porównaniu do 2017 roku powiększył swój majątek o 8,4 mld USD.

Kim są najbogatsi ludzie na świecie?

  1. Jeff Bezos

Oszczędność napędza innowacyjność, tak jak inne ograniczenia. Jedynym sposobem wydostania się z ciasnego pudełka jest wymyślenie sobie drogi na zewnątrz.

(Jeff Bezos)

Amerykański przedsiębiorca jest założycielem i dyrektorem naczelnym Amazon.com, właścicielem firmy The Origin, a od 2013 należy do niego także „The Washington Post”. Jego udane przedsięwzięcia biznesowe uczyniły go jednym z najbogatszych ludzi na świecie. W 2018 roku Forbes wycenił wartość jego majątku na 112 mld USD.

Urodził się 12 stycznia 1964 roku w Albuquerque w Nowym Meksyku. Od wczesnych lat interesował się komputerami, co miało przełożenie na wybór kierunku studiów – studiował informatykę i elektrotechnikę na Uniwersytecie Princeton. Po ukończeniu uczelni pracował na Wall Street. W 1990 roku został najmłodszym starszym wiceprezesem w firmie inwestycyjnej D.E. Shaw. Zrezygnował jednak z tej ścieżki kariery w imię w imię realizowania własnych pomysłów. W 1994 roku wystartował z Amazon.com, który w swych początkach był księgarnią internetową. Okazało się, że na książkach można zarobić nieprawdopodobne pieniądze. Od 2000 roku realizuje swoje zainteresowania astronautyką we własnej firmie The Origin – główny cel to stworzenie nowatorskiego systemu załogowego, który umożliwi transport suborbitalny i orbitalny, chce zainicjować turystykę kosmiczną. W 2013 roku kupił „The Washington Post” w gotówkowej transakcji, którą oszacowano na 250 milionów dolarów.

  1. Bill Gates

Biznes każdej firmy zaczyna się i kończy na dogłębnej analizie liczb. Niezależnie od tego, czym dana firma się zajmuje, jeżeli nie umie wyciągnąć wniosków z faktów dotyczących własnej działalności i podejmuje decyzje oparte na powierzchownych informacjach lub intuicji, w ostatecznym rozrachunku zapłaci za to wysoką cenę. 

(Bill Gates)

Razem z Paulem Allenem założył Microsoft, jedno z największych na świecie przedsiębiorstw technologii informacyjnej.

William Henry Gates III urodził się 28 października 1955 roku. Już w szkole wyróżniał się z takich przedmiotów jak matematyka i inne nauki ścisłe. W liceum zainteresował się komputerami.

Swój sukces zawdzięcza innowacjom technologicznym, szybkiej strategii biznesowej i agresywnej taktyce biznesowej.

W lutym 2014 roku Bill Gates ogłosił, że odchodzi od kierowania Microsoftu, aby skupić się na działalności charytatywnej w swojej fundacji, Fundacji Billa i Melindy Gates. Nadal jednak jest największym indywidualnym udziałowcem firmy, z 9% pakietem.

W 2004, 2005 i 2006 roku „Time” uznał go za jednego ze 100 ludzi, którzy najbardziej wpłynęli na losy świata w XX wieku i jednym ze 100 najbardziej wpływowych ludzi. W 2005 roku „Time” uznał go Człowiekiem Roku (razem z żoną Meliną i Bono z U2). Jeden z „bohaterów naszych czasów”, listy stworzonej w 2006 roku przez New Statesman”. Wśród licznych wyróżnień warto też wymienić przyznany w 2016 roku przez prezydenta Obamę Medal Wolności.

  1. Warren Buffett

Zasada numer 1: Nigdy nie trać pieniędzy. Zasada numer 2: Nigdy nie zapominaj o zasadzie numer 1.

(Warren Buffett)

W środowisku biznesowym znany jest jako „Wyrocznia z Omaha” lub „Mędrzec z Omaha”. Jest guru inwestycyjnym, a także jednym z najbogatszych i najbardziej szanowanych biznesmenów na świecie.

Urodził się w Nebrasce w 1930 roku. Już od najmłodszych lat słynął z przedsiębiorczości. W 1956 roku założył Buffett Partnership Ltd., a od 1965 roku przejął kontrolę nad Berkshire Hathaway.

Nadzorując rozwój konglomeratu z holdingami w mediach, ubezpieczeniach, energetyce oraz przemyśle spożywczym i napojów, stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Jest także sławnym filantropem.

  1. Bernard Arnault & family

Francuski magnat biznesowy i inwestor. Obecnie jest najbogatszym człowiekiem we Francji i jednym z najbogatszych na świecie. Od 1989 roku pełni funkcję prezesa i dyrektora generalnego LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton Company. Ponadto jest głównym udziałowcem spółki.

Po ukończeniu szkoły średniej zapisał się do prestiżowej uczelni Ecole Polytechnique i uzyskał dyplom inżyniera. Po ukończeniu studiów dołączył do zespołu inżynierów w firmie ojca, zaczął także planować rozwój i ekspansję firmy przekonując seniora rodu, aby zmienił główny punkt swojej działalności na dynamicznie rozwijający się sektor nieruchomości.

Z czasem zaczął przejmować inne firmy i stał się właścicielem prestiżowej marki Christian Dior oraz domu towarowego Le Bon Marché. Kiedy LVMH powstało w wyniku fuzji dwóch spółek, Arnault zainwestował miliony w akcje nowej spółki i stał się jej pierwszym udziałowcem. Ostatecznie został wybrany prezesem zarządu wykonawczego.

  1. Mark Zuckerberg

Jest współzałożycielem i prezesem portalu społecznościowego Facebook, a także jednym z najmłodszych miliarderów na świecie.

Urodził się 14 maja 1984 roku w White Plains w stanie Nowy Jorku. Był współzałożycielem portalu społecznościowego Facebook, którego wymyślił ze swojego akademika.

Opuścił Harvard po drugim roku życia, aby skoncentrować się na stronie, której baza użytkowników wzrosła do ponad 2 milardów ludzi.

O powstaniu Facebooka w 2010 roku David Fincher nakręcił film „The Social Network”.

  1. Amancio Ortega

Jest właścicielem 59% firmy Inditex, największego na świecie sprzedawcy odzieży.

Spółka z siedzibą w Arteixo (Hiszpania), otworzyła słynną Zarę i osiem innych marek detalicznych, prowadzi ponad 7 400 sklepów i osiąga przychody w wysokości 29 mld USD w ciągu roku.

Ortega jest również właścicielem wysokiej jakości nieruchomości biurowych i handlowych na całym świecie.

  1. Carlos Slim Helu & family

Ten inwestor i sławny filantrop pochodzi z Meksyku. Obecnie jest właścicielem ponad 200 firm z różnych branż.

Uczył się biznesu od swojego ojca, już jako nastolatek pracował w firmie rodzinnej. Po ukończeniu collegu poważnie inwestował i powoli zaczął budować wielobranżowe imperium konglomeratów i korporacji.

Obecnie posiada udziały w firmach latynoamerykańskich i międzynarodowych, w branżach tj. budownictwo i produkcja, towary suche czy tytoń. Jego najbardziej znane i wpływowe przedsięwzięcie to prawie całkowity monopol na rynku telefonii komórkowej w Meksyku.

Część jego ogromnego bogactwa przeznaczona jest na wiele różnych projektów filantropijnych, mających na celu ochronę środowiska, zapewnienie niezawodnej i przystępnej opieki zdrowotnej, ochronę kultury i sztuki.

  1. Charles Koch

Jest amerykańskim biznesmenem i filantropem, współwłaścicielem i dyrektorem generalnym firmy Koch Industries.

Charles i jego młodszy brat David odziedziczyli firmę od swojego ojca, Freda Kocha, który założył ją w 1940 roku. Bracia, a zwłaszcza Charles, odegrali ważną rolę w rozszerzeniu działalności i przekształceniu jej w jedną z największych prywatnych firm w Stanach Zjednoczonych.

Studiował inżynierię i zdobył dwa tytuły magisterskie, po jednym w inżynierii mechanicznej i inżynierii chemicznej na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Przez krótki czas pracował w Arthur D. Little, Inc., a następnie dołączył do firmy ojca, Rock Island Oil & Refining Company. W późniejszym czasie został jej prezesem i zmienił jej nazwę na Koch Industries.

Jako filantrop przekazał miliony dolarów na finansowanie badań, polityki i projektów edukacyjnych.

  1. David Koch

David Hamilton Koch jest amerykańskim biznesmenem, który jest współwłaścicielem Koch Industries, konglomeratu będącego drugą co do wielkości prywatną firmą w Stanach Zjednoczonych. Jest także wiceprezesem wykonawczym spółki.

Absolwent prestiżowego Massachusetts Institute of Technology (MIT), jest inżynierem chemii. Po ukończeniu szkoły pracował dla kilku firm doradztwa technicznego, w tym Amicon Corporation, Halco International i Scientific Design Company. W późniejszym czasie dołączył do rodzinnego przedsiębiorstwa Koch Industries, założonego przez jego ojca, Freda Kocha, w 1940 roku.

Założył nowojorskie biuro swojej firmy i został prezesem własnego oddziału Koch Engineering, przemianowanego na Chemical Technology Group.

Jest hojnym filantropem. Po własnych zmaganiach z rakiem przekazał miliony na badania medyczne i instytucje pomagające chorym.

  1. Larry Ellison

Lawrence Joseph Ellison jest amerykańskim biznesmenem, najbardziej znanym jako współzałożyciel i dyrektor generalny wielomiliardowej firmy programistycznej Oracle Corporation.

Zaczynał od stworzenia baz danych dla CIA. Szybko rozwinął to w pomysł stworzenia własnej firmy, punktem przełomowym było opracowanie bazy danych Oracle.

Współzałożyciel Software Development Laboratories, które później zasłynęło jako Oracle Corporation. Firma rozwijała się stopniowo na rynku oprogramowania z czasem przynosząc całą fortunę Ellisonowi, jest trzecim najbogatszym człowiekiem w Stanach Zjednoczonych.

W branży postrzegany jako indywidualista, człowiek o błyskotliwym intelekcie. Wbrew wszelkim przeciwnościom dzięki swojej odwadze, talentowi, silnym pomysłom i ciężkiej pracy osiągnął prawdziwy sukces.

Zależy ci na współpracy z profesjonalnym tłumaczem swobodnie poruszającym się po tajnikach świata biznesu? Chcesz, aby była to osoba z bogatym portfolio i nieskazitelna opinią w środowisku? Dotrzyj do właściwego specjalisty przez renomowane biuro tłumaczeń.

Czytaj również

Klauzula rodo do cv po angielsku
Ciekawostki

Klauzula RODO do CV po angielsku

Najważniejszym elementem każdego CV jest cenne doświadczenie. To sprawa oczywista. jednak równa ważna dziś jest odpowiednia zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Wydaje Ci się, że to prosta sprawa? Okazuje się, że właśnie nie. Bez niej nawet najlepszy życiorys może zostać odrzucony. Dlaczego klauzula RODO jest tak istotna? Czy zawsze musi znaleźć się w CV? Niestety […]

Czytaj całość
Ciekawostki

Lista świąt na Węgrzech

Węgrzy bardzo chętnie i często świętują z powodu różnych okazji, mając przy tym możliwość odpoczynku od pracy. Święta na Węgrzech stanowią bardzo ważną część rocznego kalendarza, a większość z nich dotyczy wydarzeń historycznych, które miały istotny wpływ na obecny kształt kraju. Każdego roku na Węgrzech odbywa się szereg świąt państwowych i wydarzeń specjalnych. Według Art. […]

Czytaj całość
Rynek tłumaczeń ma za co dziękować globalizacji
Ciekawostki Praca tłumacza

Jak obniżyć koszt tłumaczenia?

  Tłumaczenie to nie taka prosta sprawa jak może się wydawać. Choć wielu z nas uważa inaczej. Niektórym osobom wydaje się, że jest to praca łatwa i przyjemna. Zatem dlaczego jest tak droga? Okazuje się, że tłumaczenie to proces wymagający od tłumacza naprawdę wiele. I tu sama znajomość języka obcego to za mało. Gdyby tak […]

Czytaj całość