Czy język szwedzki jest trudny?

Czy język szwedzki jest trudny

Czy język szwedzki jest trudny? Czy warto uczyć się szwedzkiego? Jak nauczyć się języka szwedzkiego? Wiele osób zadaje sobie te pytania. Tym bardziej, że jeszcze niedawno języki skandynawskie traktowano jako egzotyczne. Czy nauka szwedzkiego jest dużym wyzwaniem? To zależy. Od determinacji i chęci nauki. Jeśli naprawdę chcemy nauczyć się tego języka, na pewno się go nauczymy. Jak każdego języka obcego. Tu liczy się motywacja i chęć nauki języka szwedzkiego. Co nas mobilizuje do nauki szwedzkiego? Warunki pracy w Szwecji. Co ważne, coraz więcej z nas wybiera właśnie Szwecję jako swój drugi dom. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. W Szwecji warunki życia i pracy są atrakcyjniejsze niż w Polsce. Dlatego coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do Szwecji. A z tym wiąże się konieczność nauki języka szwedzkiego. Czy język szwedzki jest trudny? Sprawdźmy jak nauczyć się szwedzkiego (svenska).

Nauka języka szwedzkiego

Jak uczyć się języka szwedzkiego? Czy to trudne? Czy język szwedzki jest trudny do nauki? Wszyscy zaczynający swoją przygodę z językiem szwedzkim zadają sobie te pytania. Zanim podejmiemy kurs szwedzkiego warto pewne rzeczy wiedzieć. Język szwedzki (svenska) to dość rzadki język. Na świecie z 7,6 mld ludzi posługuje się nim zaledwie 10 mln osób. To niewiele. Jego użytkownikami są w głównej mierze Szwedzi. To język rzadki i dający ogromne możliwości. Szwedzki jest językiem elitarnym. Ogromnie poszukiwany na rynkach pracy, tak jak pozostałe języki skandynawskie. Czy język szwedzki jest trudny do nauki? Tak naprawdę to ocena subiektywna. Dla jednych z nas może być prosty, dla innych zbyt trudny. Podobnie jak z nauką każdego innego języka. To co sprawia nam największy problem może spowodować, że uznamy ten język za trudny. Może to być słownictwo czy gramatyka. Dlatego niektórzy uznają szwedzki za trudny język. Jak jest naprawdę? Czy język szwedzki naprawdę jest trudny? Co może sprawiać największy problem?

Jak nauczyć się szwedzkiego? Możemy to zrobić na kursach języka szwedzkiego lub samodzielnie. Samodzielna nauka szwedzkiego to ogromne wyzwanie. Tym bardziej, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy z tym językiem kontaktu. Czy to oznacza, że tylko w szkole językowej można się go nauczyć? Nie. Sprawdź jednak wszystkie niuanse szwedzkiego zanim zaczniesz naukę.

Warto przeczytać: Najlepsze książki do samodzielnej nauki angielskiego

Język szwedzki – łatwy do nauki?

Język szwedzki należy do grupy języków germańskich. Stąd, jeśli uczyłeś się angielskiego czy niemieckiego, szybko zrozumiesz szwedzki. Można nawet uznać, że szwedzki wziął z tych dwóch języków to, co najlepsze. Co sprawia, że język szwedzki jest łatwy do nauki? Za co można go polubić? Jest wiele rzeczy za co kochamy szwedzki. Jedną z nich jest prosta gramatyka. Choć trudniejsza niż w języku norweskim. Rzeczowniki w szwedzkim mają tylko dwa rodzaje i dwa przypadki. W porównaniu do polskiego to nic. Ponadto w języku szwedzkim mamy sześć czasów. Wystarczy znać cztery, aby dobrze się w nim komunikować. Poza tym czasownik nie odmienia się przez osoby. Zaskakujące? Ale jak proste do nauki! Uczymy się w nim tylko bezokolicznika i formy osobowej. Ta dla wszystkich jest taka sama. Zatem nie musimy wkuwać końcówek! Co jeszcze sprawia, że lubimy uczyć się szwedzkiego? To jego śpiewność i melodyjność. Dla niektórych szwedzki jest muzyką dla uszu. I dlatego tak chętnie uczymy się tego języka. Warto wiedzieć, że szwedzki to konkretny język. Jedno słowo w tym języki zastępuje całe zdanie po polsku! ????

 Czy język szwedzki jest trudny do nauki?

Nauka szwedzkiego może sprawić trudność. Co sprawia najwięcej problemów podczas nauki języka szwedzkiego? Trudności mogą sprawiać pewne kwestie gramatyczne. Takie, których nie ma w języku polskim. Pojawiają się samogłoski, których nie znajdziemy w naszym języku. Spójrzmy na alfabet. Szwedzki alfabet składa się z 29 liter. Większość z nich znamy. Przy czym litera W pojawia się bardzo rzadko. Zaskoczyć nas mogą litery, których nie ma w naszym alfabecie. To  å, ä oraz ö . Niektóre samogłoski wymawiamy też inaczej niż w polskim. To np. Y czy U.

Najwięcej problemów sprawia szwedzka wymowa. Dlaczego? Język szwedzki cechuje duża ilość samogłosek. Niektóre z nich wymawiane są krótko, inne długo. To całkowicie nam obce zjawisko. W języku polskim wszystkie samogłoski wymawiamy tak samo. Dlatego język szwedzki może być trudny w nauce.

W języku szwedzkim mamy też dwa rodzaje akcentu. To akcent akutowy i grawisowy. Bez ich poznania nie będziemy dobrze mówić po szwedzku. Nauka akcentu może przyprawić o ból głowy wszystkich, którzy chcą zacząć naukę tego języka. Warto więc skorzystać z pomocy lektora. To on nauczy nas jak rozpoznawać i używać tych akcentów. Jak wymówić dane słówko. Bo sama znajomość wyrazów nie wystarczy. Trzeba znać jeszcze jego wymowę. To bardzo istotna sprawa w nauce szwedzkiego. Jeśli nie będziemy wyczuleni na te niuanse w wymowie, nasza nauka szwedzkiego zakończy się katastrofą. Zanim więc poznasz język szwedzki, poznaj słownictwo i wymowę. Nie stosując się do tych zasad możemy nieświadomie komuś naubliżać. Dlatego warto wymowie poświęcić więcej czasu. Dzięki temu unikniemy wpadek językowych. Trzeba wiedzieć, że w języku szwedzkim jest wiele par wyrazów, które brzmią podobnie. Jednak od odpowiedniej wymowy zależy czy nie użyjemy wulgaryzmu. Stąd tak ważne są ćwiczenia wymowy. Dla niektórych nauka języka szwedzkiego to ogromne wyzwanie. I uznają szwedzki za trudny język.

Czy język szwedzki jest trudny? To warto wiedzieć

Język szwedzki należy do języków skandynawskich. Tak samo jak duński i norweski. To język z silnie zaakcentowanymi dialektami. To one wskazują skąd dana osoba pochodzi. Uznany jest za najłatwiejszy z języków skandynawskich. Wymowa jest dużo łatwiejsza niż w duńskim, a gramatyka możliwa do opanowania. Nauka szwedzkiego nie jest skomplikowana. Wystarczy znać zasady gramatyczne i poznać słownictwo. Dobre materiały do nauki słówek i pomoc lektora pomogą każdemu poznać ten język. I co najważniejsze – nauczyć się szwedzkiego.

Czy warto uczyć się języka szwedzkiego? Jeszcze do niedawna uznawany był za język rzadki. A jak jest dziś? Dziś język szwedzki to najbardziej poszukiwany język na rynku pracy. Pracownicy posługujący się nim mogą liczyć na świetne oferty pracy. Nie tylko w Polsce, także w Szwecji. Co nas skłania do nauki języka szwedzkiego? Ciekawość? Nie. To właśnie perspektywy pracy. Coraz więcej z nas pracuje i żyje w Szwecji. Bo Szwecja to inna jakość życia i dobre zarobki. To najczęściej skłania nas do nauki szwedzkiego.

Czy język szwedzki jest trudny? Zależy z którym językiem go porównamy. Na pewno nie jest trudniejszy od polskiego. Zatem, warto się go uczyć? Oczywiście. W każdym czasie. Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno.  Dlatego warto uczyć się języka szwedzkiego. Bo jest prostszy niż nam się wydaje. A możliwości, które nam daje w dzisiejszych czasach są wręcz nieograniczone. To lepsza praca, wyższe zarobki i status materialny. Zapotrzebowanie na ten język jest dziś naprawdę ogromne. Warto więc wykorzystać ten czas. Nie tylko ucząc się szwedzkiego. Także używając go jak najczęściej. W każdej sytuacji. I każdego dnia.

Może Cię także zainteresować:

Czytaj również

Tłumacz Cambridge co to takiego
Nauka języków

Tłumacz Cambridge – co to takiego?

Dziś znajomość języków obcych nie tylko jest sprawą oczywistą. To także umiejętność, która jest ceniona na rynku pracy. Nawet jeśli nie zamierzamy wyjeżdżać z Polski czy pracować za granicą, coraz więcej z nas zna przynajmniej jeden język obcy, którym najczęściej jest angielski. To świetna wiadomość. Zwłaszcza, że odsetek osób, które nie potrafią się dogadać w […]

Czytaj całość
Nie masz czasu, a marzysz nauczyć się języka obcego
Nauka języków

Nie masz czasu, a marzysz nauczyć się języka obcego? Wiemy jak temu zaradzić!

Bolączką naszych czasów jest brak czasu. Tak przynajmniej nam się zdaje. Przyglądając się jednak życiu wielu osób i rozbierając rozkład dnia przeciętnej osoby na części pierwsze okazuje się, że tak naprawdę wcale do końca tak nie jest. Jak to? Marnujemy tyle chwil, które w przeciągu dnia, tygodnia i w skali miesiąca czy roku są realnym […]

Czytaj całość
Tandem językowy - co to takiego
Nauka języków

Tandem językowy – co to takiego?

  Czym jest tandem językowy? Ciekawi cię ten temat? Z czym go powiązać? Z jednej strony tandem to robienie czegoś w parze z inną osobą. Najczęściej kojarzy nam się z podwójnym rowerem, którym jadą dwie osoby. Ale tandem językowy? Czy to nauka języka obcego w parze? Jak to wygląda w praktyce? Czym jest, jak go […]

Czytaj całość