Większość z nas ma świadomość siły języków obcych. Uczymy się ich w szkole i na studiach, a także różnego rodzaju kursach. Pomagają nam w nauce, pracy, życiu osobistym i podróżach.
W zglobalizowanym świecie wielojęzycznych społeczeństw znajomość języków ma ogromne znaczenie w ułatwianiu komunikacji i umożliwieniu ludziom uczestniczenia w kulturalnych, gospodarczych i społecznych działaniach społeczeństwa. Firmy pracujące na międzynarodowy sukces doskonale zdają sobie sprawę, że bez tłumaczeń i lokalizacji nie mają w ogóle po co stawać do walki z konkurencją. Najczęściej jednak mówi się o tych najpotężniejszych językach, które pracują na potęgi gospodarcze. Dziś jednak zwrócimy naszą uwagę na najpiękniejsze języki świata, a tak naprawdę na miejsca, z których pochodzą.
Czy wiesz, że…:
7097, tyle języków w 2018 roku oszacował Ethnologue. Z tego ok. 2000 liczy mniej niż 1000 osób posługujących się nimi każdego dnia. Co więcej, tylko 15 z tej całej puli stanowi połowę języków używanych na świecie. Badania naukowców pokazują również, że do 2100 prawie 50% z tych obecnie istniejących może wymrzeć.
Posługiwanie się językami obcymi ma wiele zalet, o których nie trzeba większości z nas przekonywać. Ich znajomość ułatwia start w dorosłe życie – często dają możliwość otrzymania wymarzonej pracy, są podstawą zrobienia kariery poza granicami ojczyzny, służą dyplomacji. Przynoszą efekty gospodarkom, służą mediom i trudno sobie wyrazić szerzenie wiedzy bez ich pomocy. Z nimi mamy możliwość zawrzeć przyjaźnie z ludźmi z zupełnie innych kultur i miejsc na mapie świata. Oczywiście ułatwiają podróżowanie.
Angielski jest zdecydowanie najpotężniejszym językiem, dominuje wśród trzech narodów G7: USA, Wielkiej Brytanii i Kanady. Ponadto nie można zapomnieć o spuściźnie dziedzictwa brytyjskiego, które dało mu dało mu międzynarodowy zasięg. W dalszej kolejności jest chiński mandaryński, francuski z wciąż silną pozycją w dyplomacji, a także hiszpański i arabski.
Siła języka angielskiego ma zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Jego status ułatwia międzynarodową komunikację w zglobalizowanym świecie. Z drugiej strony lingwiści coraz częściej podkreślają, że zagraża on przetrwaniu mniejszych języków.
Stąd pochodzą najpiękniejsze języki świata
Który język jest najpiękniejszy? Nawet naukowcy twierdzą, że nie ma żadnego obiektywnego sposobu na to, aby móc to stwierdzić. Tak naprawdę to kwestia czysto subiektywnych odczuć, naszych upodobań i czynników, które sprawiają, że z takich, a nie innych powodów jest właśnie dla nas atrakcyjny.
Są jednak języki, które powszechnie cieszą się opinią tych najpiękniejszych. Wśród nich można znaleźć m.in. francuski, włoski, hiszpański czy japoński. Oprócz tego, że brzmią dla nas ładnie, miło i przyjemnie, stoją za nimi kraje i ich imponujące kultury.
Skąd pochodzą najpiękniejsze języki świata? Oto kilka takich miejsc!
Włoski – Włochy
Dzień dobry! – „Buongiorno!”
Pełna nazwa kraju: Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana,
Stolica: Rzym,
Główne miasta: Mediolona, Neapol, Turyn, Bari, Palermo, Florencja, Wenecja, Bolonia, Genua, Triest,
Język urzędowy: włoski,
Liczba dialektów: ok. 1500,
Liczba użytkowników języka włoskiego na świecie: 66 mln (21. miejsce w klasyfikacji najczęściej używanych języków Ethnologue 2017).
Słownictwo współczesnego włoskiego ma wiele wspólnego z łaciną. Podstawy pod fundament tego języka w obecnej odsłonie położyli Dante Alighieri, twórca słynnej „Boskiej Komedii” i Alessandro Manzoni, twórca arcydzieła włoskiej powieści historycznej Pt. „Narzeczeni”.
Jeśli chcecie otoczyć się językiem włoskim, to czeka was podróż do Włoch. A w tym kraju każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Wielbiciele sztuki mogą zachwycać się zabytkami, których w takiej ilości nigdzie indziej nie znajdziecie na terenie Starego Kontynentu. Smakoszy kuchni czeka prawdziwa uczta dla podniebienia, a wszystko za sprawą prostoty i smacznych potraw. Z kolei wielbiciele podróży i odkrywania nieziemsko pięknych miejsc, które są dobrodziejstwami Matki Natury, nacieszą oczy cudownymi krajobrazami, bajecznymi widokami i różnorodnością. Do tego na dokładkę ciepły klimat.
Francuski – Francja
Dzień dobry! – „Bonjour!”
Pełna nazwa kraju: Republika Francuska, fr. République française,
Stolica: Paryż,
Główne miasta: Lillie, Lyon, Marsylia, Tuluza, Nicea, Strasburg, Nantes, Bordeaux,
Język urzędowy: francuski,
Języki regionalne: baskijski, bretoński, burgundzki, holenderski, kataloński, niemiecki, prowansalski, włoski.
Liczba użytkowników języka francuskiego na świecie: 230 mln (14. miejsce wśród najczęściej używanych języków w klasyfikacji Ethnologue 2017).
Język francuski wywodzi się z łaciny. Od XVII wieku był lingua franca ówczesnego świata, najmocniej kojarzony z dyplomacją i kulturą, zachował tę rolę do ok. połowy XX wieku, kiedy został zastąpiony przez angielski. Na początku XIX wieku rząd francuski zaczął realizować politykę z ostatecznym celem wykorzenienia wielu języków mniejszościowych i regionalnych (Patois) używanych we Francji.
Oprócz czaru, jaki roztacza akcent języka francuskiego, Francja daje wiele powodów do tego, aby się w niej zakochać. Wielbiciele kąpieli słonecznych i wodnych ściągają na Lazurowe Wybrzeże. Miłośnicy gór mają tu jedyne w swoim rodzaju, Alpy. Każdy, kto kocha zabytki może podziwiać tutejsze średniowieczne klasztory, gotyckie katedry, zamki nad Loarą, a także wybrać się do Luwru i oczywiście odkrywać dla siebie cudowny Paryż. Oczywiście miejscowa kuchnia, to coś, co kusi amatorów kuchni. A piękna i urozmaicona rzeźba terenu sprawia, że roztaczają się tu piękne widoki, które tak pragną zobaczyć podróżnicy z całego świata.
Japoński – Japonia
Dzień dobry – おはよう / ohayō / dzień dobry używane od rana do ok. godziny 11:00.
Pełna nazwa kraju: Państwo Japońskie, jap. 日本 Nihon lub Nippon,
Stolica: Tokio,
Główne miasta: Tokio, Jokohama, Osaka, Nagoja, Sapporo, Kobe, Kioto, Fukuoka, Kawasami, Saitamo, Hiroszima, Sendai,
Język urzędowy: japoński,
Języki mniejszościowe: na Okinawie i wyspach Riukiu występuje język riukiuański. Z kolei Ajnowie na wyspie Hokkaido używają języka ajnoskiego,
Liczna użytkowników języka japońskiego na świecie: 128 mln (9. miejsce na liście Ethnologue wśród najczęściej używanych języków na naszym globie).
99% mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni posługuje się językiem japońskim. Badaczom trudno wyjaśnić jego pochodzenie stąd najczęściej klasyfikuje się go jako największy język izolowany. Charakterystyczne są dla niego m.in.: homofonia, duża ilość zwrotów grzecznościowych, sylaby otwarte, zapożyczenia. Warto jeszcze dodać, że w Japonii istnieją aż trzy systemy pisma: znaki kanji, hiragana i katakana.
Japonia ma wiele do zaoferowania. Prawdziwa jej natura i uroda znajduje się w małych, tradycyjnych dzielnicach i restauracjach schowanych w tylnych uliczkach Tokio ze współczesnymi i eklektycznymi drapaczami chmur, w brukowanych uliczkach starego Kioto, a także w niesamowitych tysiącletnich świątyniach Nary. Oczywiście nie można przejść obojętnie obok tej fascynującej kultury, a będąc w Kraju Kwitnącej Wiśni warto się na nią otworzyć. Architektura, japońskie ogrody, tradycyjny ubiór, ikebana, ukiyo-e, kaligrafia, rzeźba i malarstwo. Poszukiwacze różnych smaków i amatorzy odkrywania kuchni świata powinni mieć na uwadze, że kuchnia japońska jest jedną z najbardziej unikalnych na świecie. To stąd pochodzi sushi, ale jest tu o wiele więcej do skosztowania, m.in. yakitori, okonomiyaki czy tonkatsu.
Koreański – Korea Południowa
Dzień dobry – 안녕하세요 / annyeonghaseyo!
Pełna nazwa kraju: Korea Południowa / (kor. 한국, hancha 韓國, trb. Hanguk),
Stolica: Seul,
Główne miasta: Seul, Pusan, Inczon, Daegu, Daejeon, Gwangju, Ulsan, Suwon, Changwon, Seongnam,
Język urzędowy: koreański,
Liczba dialektów: standardowy dialekt to: seulski i pjongjański oraz dialekty regionalne – Chungdzeong, Gangwon, Gyeongsang, Hamgyŏng, Hwanghee, Jeju i Jeolla,
Liczba użytkowników języka koreańskiego na świecie: 77 mln (12. miejsce na świecie w klasyfikacji najczęściej używanych języków według klasyfikacji Ethnologue 2017).
Język ten w Korei Południowej nazywany jest jako „Hangugmal” (한국말), jego bardziej formalna nazwa to „Hangug-ǒ” (한국어). Można się także spotkać z jego potocznym nazewnictwem „urial” (우리말), co tłumaczy się jako „nasz język”. Trzeba jednak zaznaczyć, że koreański używany jest nie tylko w Korei Południowej, ale na Półwyspie Koreańskim – w Korei Północnej oraz w chińskiej prefekturze posiadającej autonomię, Yanbian.
Koreański system zapisu pisma to hangul – alfabet sylabiczny i fonetyczny składający się z 24 znaków. Co ciekawe, jeden z nielicznych alfabetów stworzony sztucznie. Dawniej korzystano z Hanchy /hanji /Hanmun, czyli z sinokoreańskich znaków, obecnie coraz rzadziej spotyka się ten zapis.
Historia Korei sięga ponad 5000 lat. Pomimo polityki kolonialnej na początku XX wieku i wojny koreańskiej, historyczne miejsca i pozostałości można znaleźć w całym kraju. Do najsłynniejszych miejsc wycieczek należą: Seul (królewskie pałace, bramy i mury, sanktuaria), Gyeongju (dawna stolica Królestwa Silla), Kanghwa (świątynie i fortece), Suwon (siedziba twierdzy Hwaseong) i Buyo (dawna stolica Królestwa Paekche). Wielbiciele muzyki znajdą się w miejscu, stąd pochodzi k-pop (to właśnie jest ojczyzna „Gangnam Style”), tutaj zrodziło się taekwondo, tutaj też można skosztować oryginalnego kimchi.
Hiszpański – Hiszpania
Dzień dobry – „Buenos dias!”
Pełna nazwa kraju: Królestwo Hiszpanii, (hiszp. Reino de España),
Stolica: Madryt,
Główne miasta: Madryt, Barcelona, Walencja, Sewilla, Malaga, Saragossa, Muracja, Las Palmas de Gran Canaria, Palma de Mallorca i Bilboa,
Język urzędowy: hiszpański /nazywany także kastylijskim,
Języki regionalne i dilakety: języki regionalne występujące w Hiszpanii to kataloński, baskijski, galicyjski i aramejski. Ponadto można tu spotkać języki i dialekty romańskie, w tym: asturleoński, aragoński czy portugalski.
Liczba użytkowników języka hiszpańskiego na świecie: 437 mln (2. miejsce na świecie według rankingu Ethnologue z 2017 roku przedstawiającego najczęściej używane języki Ziemi).
Współczesny literacki hiszpański wywodzi się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. W różnych odmianach posługują się nim nie tylko mieszkańcy Hiszpanii, ale społeczności w Ameryce Południowej, Północnej, Europie czy w zachodniej części Afryki. Oprócz kastylijskiego do języków hiszpańskich uznanych za urzędowe w konkretnych wspólnotach autonomicznych uznawane są: baskijski – Kraj Basków i Nawara, kataloński – Katalonia, Walencja i Baleary, aranejski – Katalonia, galicyjski – Galicja.
Hiszpania co roku przyciąga miliony podróżników i turystów spragnionych tutejszego słońca i pięknych plaż – Wyspy Kanaryjskie czy Baleary są magnesem dla każdego, kto szuka wypoczynku w miejscu, w którym piękna pogoda i wysokie temperatury są zawsze pewne.
Szlak Świętego Jakuba cieszy się popularnością wśród pielgrzymów, dla których ta droga stanowi niesamowite przeżycie duchowe. Wielbiciele różnych kulturalnych imprez kuszą się na lokalne fiesty, których jest tak wiele, że każdy może znaleźć coś wyjątkowego dla siebie, jedną z najbardziej znanych jest Tomatina – wielka bitwa na pomidory odbywająca się w Walencji. Madryt i Barcelona przyciągają wielbicieli odkrywania zabytków i zakątków wielkich metropolii. Muzeum Prado i inne podobne instytucje to pokusa dla wszystkich wielbicieli sztuki.
A owoce morza i inne regionalne specjały na pewno będą czymś interesującym dla każdego smakosza.
Nazywam się Natalia Stankiewicz i pochodzę z Gdyni, jednak od 3 lat mieszkam w Warszawie, gdzie pracuję w dużej agenci tłumaczeniowej jako tłumacz. Od dziecka uwielbiam języki obce i czytanie książek, dzięki czemu mam spore doświadczenie i praktykę. Wszystko to sprawia, że wiem, jak wygląda zawód tłumacza i jego specyfika. Chętnie podzielę się w Wami moimi spostrzeżeniami i wiedzą. Poza pracą lubię wycieczki rowerowe i spacery z moim psem, które są dla mnie najlepszym sposobem spędzania wolnego czasu.